Skip to content

Hliněno slámový dům

Sídlo spolku Predmostenzis je v hliněno slámovém domku postaveném v roce 2010. Domek obývá rodina Libora Pokorného, předsedy spolku, se dvěma dětmi.

Při stavbě byli využity stavební technologie s přírodními nebo recyklovanými materiály. Posloužila hlína ze zahrady, dřevo, a balíky slámy koupené od zemědělců.

Stavba trvala od konce jara do listopadu. Dům si Libor Pokorný postavil v podstatě sám, ačkoli nikdy nic podobného nedělal, a pomáhalo mu jen několik přátel. Základem stavby jsou balíky slisované slámy, které jsou k sobě pevně svázané, a na tyto balíky jsme zvenku i zevnitř ručně naplácali silnou vrstvu hlíny smíchané zase se slámou. Hliněná je i tzv. akumulační zeď, oddělující kuchyň od ložnice, lavice na sezení a podobně. Akumulační zeď je velmi zajímavým prvkem domu, jsou v ní totiž uloženy trubky ve kterých teče teplá voda, a tato stěna proto vyhřívá celý interiér.

Stavba z hlíny má také celou řadu nesporných výhod. Při stavbě se nikdo nepáral s pravými úhly, ani s jakýmkoli vyrovnáváním stěn. Každý, kdo se přijde podívat, se diví, že stěny jsou hrbolaté a zaoblené. Ale oblé tvary k hlíně patří :-). A navíc má tento dům obrovskou výhodu v tom, že pokud nějaká stěna vysycháním popraská, či někde něco upadne a podobně, dá se vzít hrst hlíny, a díru či prasklinu v klidu zamáznout.

Citujeme Libora Pokorného: "Myslím, že hlína, jako stavební materiál, má velkou budoucnost, protože nepoškozuje životní prostředí, a až skončí životnost tohoto domu, tak ze z velké části dá vyhodit na pole, změní se v hlínu a vrátí se zpátky přírodě. Každý člověk, který má vztah k přírodě by se nad tím měl zamyslet, a mohl by zkusit si něco podobného postavit,“ uzavírá Libor Pokorný.